Biznes i finanse

Jak działają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości często też nazywa się pożyczkami hipotecznymi, ale wbrew pozorom nie jest to ten sam produkt finansowy co kredyt hipoteczny, choć faktycznie i banki mogą udzielać takich pożyczek.

Najczęściej jednak po pożyczkę pod zastaw udajemy się do firmy pożyczkowej, ponieważ taki ofert jest zdecydowanie najwięcej, a do tego panuje powszechne przekonanie, że taką pożyczkę dostanie każdy. Jednak wcale nie jest to takie proste, a do tego jest to pożyczka obarczona największym ryzykiem.

Różnice między pożyczką a kredytem hipotecznym

Warto wiedzieć, że pożyczka hipoteczna, czyli pod zastaw nieruchomości nie ma nic wspólnego z kredytem hipotecznym. Co prawda oba te produkty oferuje bank, ale już firma pożyczkowa nie może zaoferować kredytu w żadnej formie. Sama ustawa o kredycie hipotecznym wyznacza, że jedynie banki i SKOKi mogą udzielać kredytów hipotecznych. Jeśli jakakolwiek inna instytucja oferuje kredyt hipoteczny to po prostu łamie polskie prawo. Ponadto kredyt hipoteczny jest celowy. Bierze się go na zakup nieruchomości, a w umowie kredytowej jest zapisane, że dopiero po spłacie kredytu zakupiona nieruchomość przechodzi na własność osoby biorącej kredyt.

Z kolei, aby wziąć pożyczkę hipoteczną trzeba już być właścicielem nieruchomości, którą odda się pod zastaw celem otrzymania pożyczki. Zastaw materialny zastępuje żyrantów, czyli osoby które by swoimi dochodami gwarantowały spłatę pożyczki. A do tego pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel, nawet na opłacenie zakupu innej nieruchomości, ale wtedy pożyczkobiorca kupuje ją sam bez udziału pożyczkodawcy.

Szybki skup nieruchomości dowolnego rodzaju – dowiedz się więcej

Wysokie kwoty i wysokie koszty

Wiele osób interesuje się pożyczkami pod zastaw nieruchomości, ponieważ w ten sposób można pożyczyć duże kwoty. Szacuje się, że można dostać 50-60% kwoty liczonej od wartości nieruchomości. Przykładowo dla mieszkania o wartości 100 tysięcy złotych może to być więc pożyczka na kwotę 50 tysięcy złotych. Jednak warto też wiedzieć, że pożyczkę tę można spłacać przez bardzo długi czas np. 20 lat. Zatem raty miesięczne będą relatywnie niskie, ale wciąż jest to duże zobowiązanie.

Większość pożyczek hipotecznych jest oprocentowana nisko, ale przed otrzymaniem umowy pożyczki trzeba jeszcze zapłacić kilkaset złotych za wycenę wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę oraz ponieść koszt umowy pożyczki w formie aktu notarialnego, a więc opłata będzie zależała od wysokości pożyczanej kwoty. Często trzeba też dodatkowo ubezpieczyć nieruchomość, co jest kolejnym kosztem.

Jednakże na mocy ustawy antylichwiarskiej wprowadzono ograniczenia w wysokości pozaodsetkowych kosztów pożyczki, które są zwykle bardzo wysokie. Aczkolwiek wedle nowelizacji ustawy antylichwiarskiej z 11.03.2016 r. oraz ustawy o kredycie konsumenckim z 22.07.2017 r. maksymalne koszty pozaodsetkowe zostały wyznaczone do wartości:

– 25% całkowitej kwoty pożyczki,

– 30% całkowitej kwoty pożyczki w stosunku rocznym.

Oznacza to, że pożyczkodawcy już nie mogą dowolnie ustalać kosztów pozaodsetkowych jak np. opłata za wydanie pożyczki, ale wszystkie te koszty muszą się zamknąć w tych wyznaczonych maksimach. Dlatego też można zauważyć, że pożyczki znacznie „potaniały”, ale mimo to warto kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrze przemyśleć, czy stać nas na spłatę takiej pożyczki.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *