Biznes i finanse

Czy metraż inwestycji jest wprost proporcjonalny do zysku?

Inwestycje na rynku nieruchomości są popularnym sposobem lokacji kapitału. W sytuacji, gdy rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny, dostosowując się do potrzeb obecnych nabywców, o zysk w tym sektorze trzeba się postarać. Lokalizacja nieruchomości, jako najistotniejszy czynnik, decydujący o powodzeniu przedsięwzięcia, może być strzałem w dziesiątkę, gdzie potencjalni kupujący lub wynajmujący zwęszą doskonałe miejsce do życia.

Może się jednak okazać, że to, co dla inwestora było atrakcyjne, niekoniecznie przemawia do grona odbiorców, którzy poprzez zakup lub wynajem nieruchomości, wiążą się z danym miejscem na długie lata i najczęściej długi okres kredytowania.

Poza tym istotnym kryterium w analizie zysków z przewidywanej inwestycji w nieruchomość, należy wziąć pod uwagę metraż oferowanych lokali. Ten czynnik ściśle, choć nie bezpośrednio łączy się z wyżej ujętą kwestią, czyli umiejscowieniem inwestycji. Im bliżej centrum miasta, tym atrakcyjniejsze są lokale mieszkalne o niedużym metrażu. Na obrzeżach, gdzie zaletą mieszkania jest spokój i odległość od miejskiego zgiełku, najatrakcyjniejsze są średnie i duże powierzchnie mieszkaniowe. Znaczenie ma również przestrzeń dodatkowa, poza miastem koniecznością jest duży taras lub ogródek.

Nieruchomość mała, a możliwy zysk

Inwestując w mieszkanie w niedalekiej odległości od głównych punktów miejskiego środowiska, warto wziąć pod uwagę stan nieruchomości. Zadbane wnętrze to najważniejsza kwestia w pierwszym wrażeniu, jednak duże znaczenie dla potencjalnych kupujących będzie miało bezpośrednie otoczenie. Zadbana klatka schodowa, sprawny domofon, miejsce do składowania odpadów oraz miejsce parkingowe to zalety, które mogą zwiększyć opłacalność inwestycji. Wobec zmieniających się w ostatnim czasie wymagań, również w zakresie nieruchomości, słabnącą popularnością cieszą się mieszkania jednopokojowe. O ile przy wynajmie można jeszcze uzyskać zysk, zwłaszcza, jeśli mieszkanie jest atrakcyjnie położone i zadbane, to w przypadku inwestycji na sprzedaż, kawalerki są coraz mniej pożądane. Nabywca będzie zdecydowanie bardziej zainteresowany zakupem niewielkiego mieszkania z kuchnią w aneksie, połączoną w otwartej przestrzeni z salonem oraz osobną, nawet niedużą sypialnią. Kupując przestronną kawalerkę pod inwestycję, można zmienić jej układ, aby wygospodarować oddzielne pomieszczenie do snu.

Czy duża nieruchomość oznacza duży zysk?

Inwestycja, przeznaczona na wynajem o dużym metrażu to zdecydowanie trudniejsza sprawa niż w przypadku mieszkań niedużych. Duże mieszkanie można wynająć kilku osobom lub licznej rodzinie, jednak zyski nie będą znaczne. W przypadku dużych przestrzeni, najbardziej opłacalne inwestycje to domy na sprzedaż na obrzeżach miasta. Dom w dobrym stanie, w atrakcyjnej okolicy oraz z ogrodem i garażem lub wiatą, będzie z pewnością stanowił spory przedmiot zainteresowania wśród kupujących. W nieruchomościach warto inwestować również w duże lokale usługowe, które, przy dogodnym położeniu łatwo znajdą przedsiębiorstwo, zainteresowane wynajmem.

Chcesz skorzystać z pożyczki pod zastaw nieruchomości? Na stronie konsorcjumfinansowe.pl poznasz pełną procedurę oraz elementy wpływające na wysokość pożyczki. Dowiedz się więcej.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *